Kosár
Az Ön kosara üres

Spirulina alga por


  • Eredet: Japán
  • Gyártási év: 2022
  • Jelleg: Spirulina cianobaktérium biomassza
  • Elkészítési mód:

    A Spirulina algapor könnyen hozzáadható különféle ételekhez vagy italokhoz. Könnyen hozzáadható joghurthoz, shake-hez, turmixhoz, lassikhoz, tejhez vagy növényi tejhez, de kiváló kiegészítője sós ételeknek, salátáknak, tojással, tészta, töleléknek, krémekbe, szószokba, rizottókba stb.

    Az átlagos ajánlott mennyiség körülbelül 3 gramm naponta.


2 390.- Ft

Megveszem

spirulina alga por

Spirulina alga por

Ez nem a mi területünk, hanem a bioboltok könyörtelen árcsatájának véres harcmezeje.

Azért pár mondat a spirulináról, ami hasonlít a teára, úgyis mondhatnánk, ez a tengerészek matchája.

Alig 50 év múlva, amikor rezzenéstelen áramkörökkel tömött mesterséges intelligencia fog eligazítani minket a kormányablaknál, marhaszegy helyett interaktív hologrammal igazolt termesztett vegán húst vehettek a húsboltban, lényegében kétféle alapanyagra épül majd az emberiség élelmiszerellátása: spirulinára és nem spirulinára. Lesz persze mindenféle ízben, de az alap az alga lesz. Más kérdés, hogy a spirulina tulajdonképpen nem is alga, hanem.....mi? A spirulina fotoszintetizáló cianobaktériumok biomasszája, amelyet emberek és állatok is fogyaszthatnak. A három faj az Arthrospira platensis, az Arthrospira fusiformis és az Arthrospira maxima, amely figyelemre méltó tápértéke és magas fehérjetartalma miatt az elmúlt évtizedekben igen népszerűvé vált. A világszerte termesztett Arthrospira fajokat étrend-kiegészítőként vagy teljes értékű élelmiszerként használják. Takarmány-kiegészítőként is használják az akvakultúra-, akvárium- és baromfiiparban.

A mára elterjedt közönséges név, a spirulina, az Arthrospira platensis szárított biomasszájára utal, amely a cianobaktériumok és a prochlorales csoportokat lefedő oxigénalapú, fotoszintetizáló baktériumok közé tartozik. Ezeket a mikroorganizmusokat, a cianobaktériumokat 1962-ig algáknak tekintették, és eleinte, akkor még "kék-zöld algáknak" nevezve a prokarióták birodalmába sorolták.  Ekkor merült fel, hogy az osztályozás nem helyes, ezért azt javasolták, hogy nevezzék őket cianobaktériumoknak, míg  az igazi algák nagyon nagy és változatos csoportját a bonyolutabb eukarióta szervezetek közé sorolták. Ezt a felosztásat a Bergey's Manual of Determinative Bacteriology c munkája fogadta el és tette közzé 1974-ben. Tudományosan meglehetősen nagy különbség van a Spirulina és az Arthrospira nemzetségek között. Stizenberger 1852-ben az Arthrospira nevet adta a válaszfalak jelenléte, a spirális forma és a többsejtű szerkezet alapján, Gomont  1892-ben megerősítette ezt a felosztást. Geitler ellenben 1932-ben újra egyesítette mindkét tagot, Spirulinának nevezve őket anélkül, hogy figyelembe vette volna a közöttük lévő alapvető különbségeket. A mikroalgák világméretű kutatását tehát a Spirulina nevében végezték, de az eredeti, kiváló egészségügyi tulajdonságokkal rendelkező táplálékként hasznosított faj nem Spirulina, hanem Arthrospira nemzetségbe tartozik. Ezt a különbséget, ami a tudományos világ és a spirulinát fogyasztó ügyfelek között feszül, nehéz lesz áthidalni, vagy megváltoztatni, olyan mélyen gyükerezik ez a történeti elnevezés. A jelenlegi taxonómia szerint tehát az étrend-kiegészítőként használt törzsek Spirulina elnevezése nem megfelelő, és egyetértés van abban, hogy az Arthrospira egy külön nemzetség, amely több mint 30 különböző fajból áll, köztük az inkriminált Arthrospira platensis és az Arthrospira maxima.

spirulina

A spirulina az aztékok és más mezoamerikai népek táplálékforrása volt a 16. századig; a mexikói Texcoco-tóról történő betakarítását és az azt követő kenyérként való használatát Cortés egyik katonája írta le. Az aztékok tecuitlatl-nak nevezték.

A spirulinát élelmezésbiztonsági és tápérték szempontból, illetve hosszú távú űrrepülések pl. Mars-missziók étrendjének biztosítására is vizsgálták. Élelmiszerbiztonsági előnye, hogy adott mennyiségű fehérje- és energiatermeléshez kevesebb földre és vízre van szüksége, mint az állati eredetű fehérjéknek. A fentiekre bizonyíték, hogy a következő Arthrospira platensis képet az ESA, az Európai Úrhivatal honlapján találtuk.

Az Európai Űrügynökség (ESA) spirulinája

Sötétzöld színű, árnyalatát a klorofill tömeges jelenléte adja, melynek pigmentjei a zöldet, a policianin a kékes árnyalatot, illetve a karotinoidok a sárgát adják.

A szárított spirulina 5% vizet, 24% szénhidrátot, 8% zsírt és körülbelül 60% (51-71%) fehérjét tartalmaz. Az jó sok fehérje.

Tipikus táplálékkiegészítő formájában 100 g mennyiségű spirulina 290 kilokalóriát (1200 kJ) szolgáltat, és gazdag forrása (a napi érték 20%-a vagy több) számos esszenciális tápanyagnak, különösen

  • fehérjéknek,
  • B-vitaminnak (tiamin, riboflavin és niacin, amelyek 207%, 306% és 85% napi értéket biztosítanak),
  • valamint étrendi ásványi anyagoknak, például vas (219% napi bevitel) és a mangán (napi bevitel 90 %).
  • A spirulina lipidtartalma 8 tömeg%, amely zsírsavakat, gamma-linolénsavat, linolsavat, sztearidonsavat, eikozapentaénsavat (EPA), dokozahexaénsavat (DHA) és arachidonsavat tartalmaz. A 2003-as becslésekkel ellentétben (a DHA és az EPA mindegyike az összes zsírsav 2-3%-át teszi ki), a 2015-ös kutatás azt mutatta, hogy a spirulina termékek „nem tartalmaztak kimutatható omega-3 zsírsavakat” (kevesebb mint 0,1%, beleértve a DHA-t és az EPA-t is).

Kincs ami nincs: a B12 vitamin
A spirulina természetes formában nem tartalmaz B12-vitamint, és a spirulina-kiegészítők nem tekinthetők megbízható B12-vitamin-forrásnak, mivel túlnyomórészt B12-pszeudovitamint (Coα-[α-(7-adenil)]-Coβ-cianokobamidot) tartalmaznak, ami emberekben biológiailag inaktív.

spirulina farm

Csinos dél-afrikai fiúk spirulinát kavarnak egy farmon.

 

A Spirulina alga, mint gumicsont

Szeretem a kereskedők és egészséglapok termékismertetőit. El nem olvasásuk nem igényel különösebb erőfeszítést, mégis tudjuk mit mondanak, alig találunk olyan rendellenességet, zavart, amire a tárgyalt termék ne kínálna megoldást, elegendő szabadjára engedni a képzeletünket. Ha közelebb megyünk, akkor viszont gyakran kiderül, hogy az "igazolt" gyógyhatások és jótétemények közül szinte egy sem igazolt, hogy a bal igazából jobb és fordítva, ....hol is van a májunk???

Nézzünk egy durva gépi fordítást, mi mindenre jó a spirulina - nem szerintünk.

 

Tulajdonságai és előnyei a táplálkozásban

spiru

 

Amennyiben Ön kiegyensúlyozott étrendet és egészséges életmódot kíván követni, akkor a spirulina, mint növényi fehérje fogyasztása összetételének és gazdagságának köszönhetően számos előnnyel jár:

  • Segít mind a lelki, mind a fizikai fáradtság leküzdésében.

Fáradtság és kimerültség esetén mint természetes revitalizáló szer jó szövetségesnek bizonyul, amely az alapvető tápanyagok, például fehérjék, vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek széles skáláját biztosítja. A spirulina algában található vitaminok lehetővé teszik a sejtek, például az izmok jobb működését, annak érdekében, hogy minél nagyobb fizikai, szellemi és szexuális teljesítményt érhessen el.

Magas biológiai értékű növényi fehérje forrásaként, amelyek egyben a 8 esszenciális és egyéb nem esszenciális aminosavat is biztosítják,  különösen hasznos olyan helyzetekben, amikor nagyobb fehérjebevitel szükséges az izomtömeg fejlődéséhez vagy fenntartásához. Mindezek miatt a professzionális szinten sportolók étrendjének alapvető összetevője.

  • Gondoskodik a szív egészségéről, csökkenti a koleszterinszintet

A fikocianin, a spirulina fő antioxidánsa gátolja a koleszterin felszívódását a bélben, így csökkenti a vérzsírszintet.

Ezenkívül a spirulinában jelenlévő egyéb antioxidánsok, mint például a béta-karotin és a galluszsav, segítenek csökkenteni a "rossz" LDL-koleszterin és a trigliceridek szintjét a vérben, valamint elősegítik a "jó" HDL-koleszterinszint növekedését, megelőzve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. (Beleértve a szívrohamot, az érelmeszesedést és a stroke-ot.)

  • Szabályozza a vércukorszintet

A Spirulina alga antioxidánsokat és többszörösen telítetlen zsírokat tartalmaz, amelyek segítenek csökkenteni a vércukorszintet, védőpajzsként működnek a cukorbetegség ellen, és hatékonyan szabályozzák a glükózszintet a cukorbetegségben szenvedőknél. Továbbá összetételének köszönhetően a spirulina képes növelni az inzulinérzékenységet, aminek következtében gyorsan csökken a keringő glükóz mennyisége.

  • Fontos szerepe van a vérszegénység megelőzésében és kezelésében

A spirulina alga vasforrás, amely nélkülözhetetlen ásványi anyag a hemoglobin termeléséhez, a vörösvértestek egyik összetevője. Ezért bevitele segít növelni a vér hemoglobinszintjét, és segít megelőzni és kezelni a vérszegénységet.

  • Erősíti az immunrendszert és daganatellenes szer

Az A, C, E és B csoportba tartozó antioxidánsok és vitaminok jelenlétének köszönhetően a spirulina felveszi a harcot az oxidatív stressz ellen, amely az egyik fő oka az autoimmun betegségek és daganatok kialakulásának. Ezen túlmenően az immunrendszer hatékony szövetségese, mivel serkenti az új sejtek és antitestek termelődését, valamint energiát biztosít kórházi kezelés vagy lábadozás esetén.

Lehetne még szólni megannyi pozitív hatásról, beleértve a következőket, de ettől most eltekintünk, kivéve az utolsó pontot.

 

Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete szerint a jelenlegi tudományos bizonyítékok nem elegendőek ahhoz, hogy bármilyen egészségügyi állapot fennállása esetén spirulina-étrend-kiegészítést javasoljanak, és további kutatásokra van szükség annak tisztázására, hogy a fogyasztásnak van-e bármiféle előnye. A spirulinát vizsgálták a cukorbetegek glükózszintjének esetleges szabályozására, de az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 2013-ban elutasította ennek a lehetőségét. A spirulinát HIV-fertőzött felnőttek és gyermekek lehetséges táplálékkiegészítőjeként tanulmányozták, de nem volt meggyőző hatása sem a halálozás kockázatának csökkentésére, sem a testsúly visszaállítására vagy az immunválasz növelésére.

Kockázatok

A spirulina algapor annak ellenére, hogy biztonságos étrend-kiegészítő, nem mentes az ellenjavallatoktól, amelyek többnyire az esetleges túladagoláshoz kapcsolódnak: levertség, ataxia, vesefájás, hasmenés, hányinger, asthenia és myasthenia, hipotenzió, étvágytalanság, székrekedés, görcsök, hányás, hasi fájdalom vagy kellemetlen érzés. Az emésztőrendszeri problémákat okozhatja az, ha a tenyésztés során a spirulina-tételeket más, méregtermelő kék-zöld algák szennyezik, amelyek toxinokat, például mikrocisztineket termelnek.
Ezeken túlmenően a spirulina összetevőivel szembeni túlérzékenységi reakciókkal kapcsolatos hatások, például csalánkiütés, ödéma és súlyos esetekben anafilaxiás sokk.

Aggodalomra adhat okot a spirulina nehézfém szennyezettsége, különösen az ólom, ami huzamos fogyasztás során már komoly gondot okozhat.

Mint minden fehérjében gazdag élelmiszer, a spirulina is tartalmaz esszenciális aminosavat, fenilalanint (2,6–4,1 g/100 g), amelyet kerülniük kell azoknak, akik fenilketonuriában szenvednek. Ez egy ritka genetikai rendellenesség, amely megakadályozza a fenilalanin metabolizmusát, amely így felhalmozódhat az agyban, ami károsodást okoz.
A spirulina vényköteles gyógyszerekkel együtt szedve káros kölcsönhatásokat okozhat, különösen az immunrendszert és a véralvadást befolyásoló gyógyszerek esetén.

Tünetek esetén hagyja abba a szedését, és forduljon orvosához.

Akkor mit keres itt a spirulina? - kérdezhetnék.

Nos, én elmondtam mindent, amit tudok, és amit nem tudok az algáról, ami nem is alga, vagy legalábbis nem úgy...   A többit Önökre bízom.

 

 

spirulina alga por

spirulina alga por

spirulina alga por