Elkészítéséhez használjon 70 Co-ra visszahűtött lágy, tisztított vizet, (összes ásványianyag tartalma < 50 mg/liter), előmelegített, kis űrtartalmú (150-250 ml) kannát és szűk evőkanálnyi, kb 6 gr teát.
Első felöntés 70 fok 45 másodperc
Második felöntés: 70 fok 30 mp
Harmadik felöntés: 80 fok 1 perc
Felbontás után gondosan lezárva tartsa hűtőszekrényben 5 Co-on.
Eszközöket a sencha elkészítéséhez japán tea kellék kínálatunkból választhat itt és itt.
"A virágok kinyíltak a hideg télen.
A szénnel égetett tea illata terjeng
Egy virág nyílott a szívemben.
Test és lélek egyformán meleg
Melegen tartja
az illatos Oku Yame tea.
te is érezd jól magad."
Hagyományos módon faszénnel fűtött asztalon kézzel sodort és szárított Yame sencha
"Hoiro" a neve annak a terjedelmes asztalnak, amit a kézzel sodrott teák készítéséhez használnak.
Az asztalt rizspapírral bélelik, takarják és alulról fűtik. Sok helyen természetesen elektromos fűtőszállal, de hagyományosan faszénnel.
Ez az asztal mára a kézműves teakészítés jelképévé vált, de régen a leveles teák készítésére csak ezt használták. Régen minden kézműves volt és a géppel készítet számított különlegesnek.
Akárhogy is ez egy különleges felkészültséget és gyakorlatot igénylő munka, amelynek során a faszénnel fűtött asztalon kézzel sodorják és beszárítják a teát.
Olyan mesterség ez, amit csak a gyakorlatban lehet elsajátítani, nincs iskolája, a kevés élő mestertől, vagy saját maguktól tanulják meg.
Az egész folyamat alapvetően különbözik a kínai sha qing teasütéstől. Ott a wok acélteste közvetlenül pirítja a teát, és az oxidáció leállítására szolgál, itt viszont a teát infravörös hő éri és belülről szárad ki, miközben folyamatosan sodorják. A sodrás és a hő hatására alapvető kémiai változásk zajlanak a teában és olyan illékony aromaanyagok keletkeznek, amiért érdemes élni, a ervasztást követően döntően ekkor alakul ki a tea aromakomplexe.
A szobát átjárja a faszén és a tea illata, azt mondják rá, ez a hoiroka, a teafüstölő illata - persze füstölő nélkül.
Régen ez a teakészítés gyártási folyamatának eszköze és színtere volt, ma kicsit más a helyzet. Az asztalokon most itt is folyamatosan dolgoznak, de a faszénen sodort zöld tea egy nagyon is szezonális termék.
A nyári teakészítési időszakok és az őszi tsubokiri gyokuro és a töbi magas minőségű tea készítése után november legvégén kerülnek sorra a téli sütött teák, amelyeket ilyenkor a hideg évszakban az eddigieknél nagyobb hőmérsékleten dolgoznak fel.
A sütés-szárítás-gyúrás kézműves feladata egész testet és odafigyelést kíván, mind az öt érzékünket használni kell hozzá. Én egyszer állhattam be egy ilyen munkára tandemben a teamesterrel, ilyenkor teljesen megszűnik a külvilág. Alacsony hőmérséklettel indul a három kiló tea gyúrása, majd a mester fokozatosan növeli, miközben minden részletre figyel. A sütéssel a tea egyre nedvesebbé válik, illatos nedvet izzad magából. Az aroma egyre intenzívebb. A legfontosabb annak az eldöntése, hogy mikor van kész a tea, mikor kell abbahagyni, mikor kell lezárni a folyamatot. Azt mondják, hogy a melegítés sütés során egy bizonyos pillanatban olyan illatintenzitás keletkezik, ami egyfajta csengetésként szolgál. Ilyenkor az utolsó tűzön még finomabban kell vele bánni, aztán levenni az asztalról és lehűteni. A túlfűtött és nem jól hűtött tea aromák nélkül befülled. Mi viszont sosem tudunk betelni ezzel a csodásan illatos teával, ami virágokat varázsolt téli otthonunkba.
November végén gyártott szezonális sencha, ami december elejétől a készlet erejéig kapható.
A sencha a sütéstől enyhén töredezett, ezért rövidebb ideig öntjük fel, mert így is intenzív élményt nyújt. A tasakot nyitva, az előmelegített kannába téve nagyon illatos, izgalmas. Az öntet átjár mindenünket, finom pörkölt íz csak áttetsző ruha a teán.
Füstnek égett íznek nyoma sincs. Barátságos, könnyen elkészíthető és kielégítő tea.
A képre kattintva egy rövid film látható a sodrás egy részletével.