Kosár
Az Ön kosara üres

Mirha - szomáliai balzsamfa


  • Eredet: Szomália
  • Gyártási év: 2024
  • Jelleg: vadon nőtt és szedett mirrha gyanta
  • Elkészítési mód:

    Füstölőként használható nem közvetlenül izzó faszén fölé helyezve. Kivonata külsőleg, vagy a szájüreg, garat gyulladásainak kezelésére 


2 390.- Ft

Megveszem

mirrha, mirha, myrrha

 

"Mirhával kevert bort adtak neki inni, de nem fogadta el."

Márk 15.23

A mirrha (Commiphora myrrha,myrrh), a Burseraceae családjába tartozó fa, amit balzsamfának neveznek. A fa az Arab-félszigeten Ománban, Jemenben és Kelet-Afrikában (Dzsibuti, Etiópia, Szomália, Kenya) honos. Nem termeszthető, élettere a 250-1300 méter tengerszint feletti magasságra, 250-300 mm éves csapadék zónájába esik. . A legfeljebb 4 méter magas fa hatalmas tüskékkel védekezik a betolakodók ellen, törzsét ezüstös hártya fedi , az alatta lévő kéreg zöld és fotoszintetizál!

mirrha, mirha, myrrha

A mirha a gőzdesztillációval kivonható illóolajaival ajándékozott meg bennünket, a napkeleti bölcsek pedig Jézust a mirrhával. Használható füstölőként és külsőleg sebek, gyulladások fertőtlenítésére. Belsőleg használatát jelentősen korlátozza nagyon erős, keserű íze, mindenesetre csepp formában a garat, az íny, a szájüreg kitűnő fertőtlenítője. Legújabban a mirrhát is tartalmazó illóolajkeveréket sikeresen tesztelték reumatikus gyulladások kezelésében.

Hatóanyaga: 6-7% illóolaj (főleg pinen), szeszkviterpén-alkoholok, furanoszeszkviterpének (germacran-, eleman-, eudesman- és guajan-típusúak), 30-40% gyanta (pl. commiphorsavak), 50-60% nyálkapoliszaharid. Régebben légúti betegségekben használták, desinficiens, desodorans, adstringens, illóolaja bronchitis esetén, illatszer- és fogpasztagyártásban, a gyanta füstölőszer.

mirrha, mirha, myrrha

A mirrha jelentése, csakúgy mint használata ősi és összetett.

“Amikor Jézus megszületett a júdeai Betlehemben Heródes király idejében, íme, bölcsek érkeztek napkeletről… Bementek a házba, meglátták a gyermeket anyjával, Máriával, és leborulva imádták őt. Kinyitották kincsesládáikat, és ajándékokat adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát” (Mt 2:1, 11, MBT).

Az eredeti, Krisztus születésekor adott ajándékokat általában ebben a sorrendben említik a források: arany, tömjén és mirrha, de miért ebben a sorrendben? Talán mert aranyat a királyoknak adtak, a tömjén a papokra utalt, a mirrha pedig mindig kéznél volt, ha halott volt a háznál.

Úgy született, mint egy király, úgy élt, mint egy spirituális személy és emberként, szenvedésben hunyt el. De a mirrha több volt, mint a halottak kísérője és funkcionális balzsamozó alkatrésze.

A tömjén és a mirrha is a Bursceraceae családhoz tartozik, a füstölő útjának voltak a fő kereskedelmi cikkeiként a Közel-Kelet kincsei közé tartoztak és időnként az aranynál is nagyobb értéket képviseltek.

Az ókori Görögországban a katonák túlélő felszereléséhez tartozott a mirrha, amit a szerzett sebek ellátására, fertőtlenítésére használtak.

A füstölő felajánlása a zsidó liturgiában fontos szerepet töltött be.  A kivonulás könyve és a Talmud is leír egy füstölőreceptet.

A Kivonulás Könyvében szereplő recept négy alkotórészt sorol fel:

  •  stacte (נָטָף nataf)   A héber nataf azt jelenti: „csepp”, akárcsak a vízcsepp.  A Septuagint a héber szövegek görög fordítása stacté στακτή néven fordítja a cseppet, ami sűrű folyós állaptot jelöl, mint a gyantáé, beleértve a mirrhát. De ettől még nem biztos, hogy a mirrháról van itt szó.
  • onycha (שְׁחֵלֶת shekheleth), amiről nem lehet biztosan tudni mi volt, egyes szerzők szerint csigafajok tartoztak ide, mások szerint sziklarózsa gyantája, vagy guggul olaj, de Luther óta egész könyveket szenteltek a témának, nekünk pedig se időnk, se elég tudásunk hozzá.
  • galbanum (חֶלְבְּנָה khelbanah) ami valószínűleg az egzotikus illatú ferula vagy gallbanum olaja
  • tiszta frankincense (לְבוֹנָה זָךְ levonah zach) tömjén, azaz valamelyik Boswelia fajból nyert tömjén gyanta

Az összetevők egy részét nehéz teljes bizonyossággal azonosítani, de a mirrha valószínűleg szerepelt benne.

A Talmud (Keritot 6a) a következő összetevőket tartja fontosnak a liturgiában használható füstölő létrehozásához.

 70 maneh (ókori súly mértékegység)

  •  balzsam gyanta onycha,
  • galbanum,
  • tömjén frankincense; 

16 maneh

12 

  • costus; 
  • aromás kérgek; 

9 maneh

  • fahéj 
  • ciprusi bor, vagy öreg fehérbor
  • hamulúg

 

mirrha, mirha, myrrha

 

A görög mitológiában Myrrhát apja engedetlensége miatt keresztülűzi a sivatagon, aztán amikor az istenek is megharagszanak rá, akkor tüskéket növesztenek rá és fává változtatják, hogy ne mozdulhasson. A síró Myrrha könnyei adják az illatos gyantát. Így ad életet Adonisznak. Egyiptomban és később máshol is a halottak balzsamozásának legfontosabb alkotórésze volt.

Myrrha és Adonisz