Kosár
Az Ön kosara üres

Jün Shan Yin Zhen


  • Eredet: Hunan, Kína
  • product.gyarto: Donghua kísérleti Teakert
  • Gyártási év: 2015
  • Jelleg: Faszénen sütött organikus sárga tea
  • Elkészítési mód:

    Elkészítéséhez használjon 70-75 Co-ra visszahűtött,  lágy, tisztított vizet, melynek összes ásványianyag tartalma nem haladja meg az 50 mg/litert, előmelegített, kis űrtartalmú (150-250 ml) teáskészletet és egy nagy csipetnyi, 4-5 gramm teát.

    Készítsen eleinte egy perces, majd a negyediktől kezdve egyre hosszabb és egyre forróbb felöntéseket.

    Eszközöket a tea elkészítéséhez tea kellékek kínálatunkból választhat.


1 790.- Ft

Termékünk átmenetileg nem kapható

 

Jün Shan Yin Zhen

 

Jūn  királyság, de a teairodalomban utóízt jelent

shān  hegy

Yin  fém (ezüst)

zhēn  fém tű

A yin zhen fujiani, hunani, vagy liuani fehér tea, ahol a tea szedésekor mindhárom hajtást egyszerre szedik, majd a középső, legfiatalabbb rügyet különválasztják- olyan ez, mintha mégegyszer szednék a teát, a maradék leveleket pedig különálló levélteaként dolgozzák fel.

Ahhoz, hogy a sárga teát, mint különálló kategóriát igazán megérthessük, meg kell értenünk a Jun Shan Yin Zhent és magát a helyet. A Jun Shan Yin Zhent egyik teakönyvben fehér teaként szerepel, a másik teaboltban zöld, de a legtöbbször zöld rügyteaként szerepel, amit csak tovább bonyolít, hogy ugyanitt egy megszólalásig hasonló zöld rügyteát is termelnek Yun Shan Qing Zhen君山青針néven.

 

Jünshan Yin Zhen

 

A Jun Shan Yin Zhen 君山银针 hazája a Dongting tó partján fekvő Yueyang város környéke Hunan tartomány északkeleti szegletében, ami kétezer éves, ma is dinamikusan fejlődő ipari, kereskedelmi központ. A helyet minden értelemben a Jangce folyó és Kína második legnagyobb tava a Dongting határozza meg, . A tavon sziget, rajta 72 domb a császár két ágyasának sírja (Erfeimu), a füstölők dombja (Xianglushan), a Liu Yi forrás, ami egy Tang dinasztiabeli szerelmes könyv szereplőjéről kapta a nevét. A dombok fantasztikus bambuszerdőkkel és teaültetvényekkel borítottak.

Krisztus után 640-ben a Tang korabeli hercegnő Wen Cheng magával visz ebből a teából Songsten Gampo királlyal, a Turfan ősi tibeti királyság uralkodójával kötött házassága után. A császári adományok teái között sorolják fel. Felbukkan a híres ?Hong Lou Meng? A vörös palota álma c. Jia dinasztiabeli regényben is.
Még régebbi mítosz szerint a tea magvait először 4000 évvel ezelőtt Niu Ying Istennő vetette el. Aztán Li Dong Yuan, a Tang dinasztia második császárának koronázása során bor helyett egy csésze teát adtak neki a helybeliek. Miután kiitta a csészét, a csészéből felszálló gőz daruformát öltött (ami a teával együtt már ekkor is a hosszú élet szimbóluma volt), majd a császár felé fordult, háromszor meghajolt, szárnyra kapott és elszállt. Az érdeklődő természetű uralkodó a csészébe nézett és döbbenten látta, hogy a tealevelek mind függőlegesen állnak, akárcsak a bambuszlevelek, mintha a csésze aljából törnének az ég felé. A fiatal uralkodó megdöbbent a sosem látott teán és érdeklődése feltámadt. Időközben a bambuszhajtásra, vagy tűkre hasonlító tealevelek, akár a hópelyhek, elkezdtek a csésze alja felé hullani, majd ismét felemelkedtek. A Császár döbbenten kérdezte a szolgáját, miért történik mindez? A császár döbbenten nézett körül és megrökönyödve látta, hogy a csészében a levelek függőlegesen álltak. Megkérdezte a szolgát, mi történt, , mire az azt válaszolta, hogy a víz a daru otthonából, a Yun Shan tóból származik, és a levelek madártollak, amik állva köszöntötték őt. A Jun hegység vize találkozik a Yin Zhen teával felség és tisztelegnek felséged előtt. Azt is elmondta, hogy a daru köszönése, majd elrepülése annyit jelent, hogy a császár szerencsés és másoknál hatalmasabb lesz. A császár természetesen hallatlanul boldog volt, a teát elnevezte Jun Shan Yin Zhen-nek és naponta itta. . A Jun Shan Yin Zhen Kína teljes teatörténelme alatt hódolati tea volt, ami annyit jelentett, hogy a mindenkori uralkodón és udvartartásán kívül más nem kóstolhatta, azt be kellett szolgáltatni. A tea öntete enyhe uralkodói narancssárga árnyalatú, illata friss, zöld teát idéz, de szilárd, maradandó érzést kelt. Íze még mindig friss, de száraz, illatos a nyelvgyöktől a fejünk búbjáig. Ez bizony egy tea-chardonnay ? a legjobbak közül.

 

dong ting tó

A fehér teákkal szemben a sárga teáknak határozott monotonális ízük van. Külön érdekesség, hogy ez az íz nemcsak több felöntés után, de hidegen is egyöntetű és hosszú ideig jelen van. Míg a legtöbb tea nedves érzést kölcsönöz, a sárga tea kifejezetten száraz, friss érzést kelt.

A Jun Shan Yin Zhen a Jun hegy Long Zhen típusú, kibomlatlan barkás rügyteája, amit a feldolgozás során enyhén megsütnek, azonnal lezárva a teában gazdagon előforduló polifenolok átalakulásának útját, majd hosszan 10-15 órán keresztül, meleg párás körülmények között tartják, dunsztolják, végül szárazra sütik, vagy forró levegővel szárítják.

A Jun Shan Yin Zhen eredeti termőterülete elképesztően kicsi, a róla származó tea már-már nem létezően ritka, a korlátozott termőterületből, a felhasznált levéltípusból és munkamódszerből következően elérhetetlenül drága. A tó környékén, valamint a szomszédos Jianban termelt másolatok is a legjobb zöld teák árának közelében vannak. A sárga Jun Shan Yin Zhen tea öntete enyhén sárgás zöld, némi narancs árnyalattal, mégsem ezért hívják sárga teának.

junshan yinzhen

jun shan yin zhen

Sárgává nem az emberi találékonyság, sem a mese, vagy a legenda, hanem a természet tette; Yun Shan szigetén a Camellia Sinensis egyedülálló variánsával találkozunk, olyan teanövénnyel melynek virágszirmai a szokásos fehértől eltérően sárgák. Misztikus helyen született, mítikus történetű, nagyon is valóságos, rendkívüli módon frissítő tea. Az eredeti Yin Zhen sárga köntösben, mint az uralkodó, uralkodó a teák közt.

Belépő a sárga teák világába itt >>>>>>

Eszközöket a tea elkészítéséhez tea kellékek kínálatunkból választhat.